Pages

Opiskelijayhdistys haluaa aseet luvallisiksi kouluissa

14.8.07

"Yhdysvalloissa Virginian osavaltiossa opiskelijayhdistys vaatii opiskelijoille oikeutta viedä aseita kouluun. Yhdistyksen mukaan näin voitaisiin tulevaisuudessa estää Virginia Tech -yliopiston verilöylyn kaltaiset tapahtumat.

- Virginia Techin opiskelijoilla olisi todella pitänyt olla mahdollisuus puolustaa itseään, yhdistyksen perustanut opiskelija Andrew Dysart sanoi Washington Post -lehden maanantaina lainaamassa haastattelussa.

Mieleltään järkkynyt opiskelija ampui 32 ihmistä ja itsensä Virginia Techin yliopiston alueella huhtikuussa.

Dysartin yhdistys haluaa muuttaa Virginian osavaltion lain, jonka mukaan koulut ja yliopistot saavat itse päättää, sallivatko ne opiskelijoiden tuoda aseita kouluihin. Lain mukaan oppilaitokset eivät kuitenkaan voi kieltää oppilaskuntaan kuulumattomia ihmisiä tuomasta luvallisia aseitaan koulun alueelle.

- Näin opiskelijoilla ei ole samanlaista oikeutta puolustaa itseään koulun alueella kuin muilla ihmisillä, Dysart perusteli yhdistyksensä hanketta." (IS)


- Ippe.
- No.
- Mulla on omituinen mielihalu syödä lakritsia ja purkkaa yhtä aikaa.
- No saatana. *laukaus*

***

- Ippe!
- No.
- Tapoitko sinä Karin!
- No tapoin.
- Miksi tapoit?
- Alkoi käyttäytyä oudosti. Tottakai mulla on oikeus puolustaa itseäni, ei sitä tiedä milloin jollakulla napsahtaa päässä ja se ryhtyy hulluksi tappajaksi.

0 vastalausetta: